Agresywny rudy cocker

     W tym poście chciałabym wyjaśnić całe zamieszanie związane z agresją występującą u rudych cockerów. Na samym wstępie dodam, że określenie "rudy" nie jest tu przypadkowe, bowiem wszelkie nierasowe spaniele swoim umaszczeniem przypominają znacznie bardziej kolor rudy, niż rasowe, najczęściej występujące w kolorze złotym. Tak też fachowo są nazywane.

     Skąd więc teza i wszechobecne stwierdzenie, że "rudy spaniel to wredny spaniel"? Myślę, że nieprzypadkowość doboru słowa "rudy" ma tu znaczenie nie tylko pod względem umaszczenia sierści, ale także czystości rasy. Jak wspomniałam wyżej kolor rudy (tudzież złoty) znaczniej większości ludzi kojarzy się od razu z długimi uszkami, cockerami i można by rzec, że te dwa znaki są symbolem ulicznym rasy. Sprawia to, że są one najbardziej popularne, a co za tym idzie pożądane w największej ilości. Ekonomiści mówią, że popyt zwiększa podaż i jest w tym dużo prawdy nawet w pryzmacie kynologii. Wszystkich, którzy nie czują się pełni wiedzy o najlepszych hodowlach cockerów, o tym co je cechuje oraz jak rozpoznać prawdziwą hodowlę zapraszam tu.


     Pseudohodowcy widząc zainteresowanie kolorem i nastawiając się na zysk krzyżują ze sobą pierwsze lepsze spanielopodobne rude psy, nie bawiąc się w dobór materiału genetycznego, albo paradoksalnie mówiąc choćby zdrowego umysłu zwierzęcia. Tak przez wiele lat i wielokrotne kojarzenie ze sobą przypadkowych psów w typie rasy powstają poważne problemy behawioralne, z którymi nie każdy nabywca sobie radzi. To z kolei przekłada się także na liczbę rudych spanieli w potrzebie. Mit o złośliwym rudym spanielu słyszał już chyba każdy, ale tylko nieliczna część zadała sobie trud, by znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie zaczyna się to błędne koło.

     Tym samym chcę podkreślić pewną skłonność do agresji u psów bez papierów. O ile w przypadku psa z czystych linii mamy określone pewne cechy charakteru, zdrowia czy wyglądu, o tyle w przypadku psa w typie rasy takiej pewności nie mamy w żadnej z tych kategorii. Tak więc - rude spaniele (celowo podkreślam tutaj słowo spaniele, by uniknąć nazywania ich cockerami, którymi nie są) znacznie częściej bywają agresywne i wykazują się większymi predyspozycjami do zachowań niepożądanych. Jednak w przypadku cockerów w tym kolorze nie ma stwierdzonego powiązania agresji z umaszczeniem.

Zauważyliście, że rudych spanieli w schroniskach jest najwięcej?

2 komentarze:

  1. Ciekawy i przydatny post. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam właśnie takiego Spaniela. Poprzedni właściciele go oddali bo nie mogli sobie z nim poradzić. Jak przyjechał byl agresywny nie ugryzl ale kłapał pyskiem bardzo blisko chcial wszysko podporządkować sobie. Metody samca alfy i pozytywnego szkolenia dały w leb. Pies byl gorszy. I wtedy natrafiłam na szkolenie na instynkcie zarcia i aportu- to bylo to. Jak dotarło do niego ze musi zapracować na jedzenie to bardzo sie zmienił. Jest ze mna 6msc dalej pokazuje ząbki lecz bardzo sporadycznie i nigdy w moim kierunku raczej w innych domownikow. Jest psem jednego pana co jest minusem ale ciagla praca daje rezultaty.

    OdpowiedzUsuń