Wyprawka dla szczeniaka

Podjęliśmy decyzję - kupujemy psa. Czy to będzie pies za schroniska czy pies z hodowli potrzeba mu głównie tego samego.


Wyprawka dla szczeniaka - czyli co potrzeba dla malucha

Zacznę od szelek i obroży. To jeden z głównych dylematów naszych wyborów rzeczy dla psiaka. Osobiście polecam obrożę, pomimo iż bywa nam często szkoda małego pieska. Komentujemy "Piesek w obroży się dusi! To go boli!". Pies w szelkach nauczy się ciągnąć, a także zdeformują mu się stawy łokciowe oraz klatka piersiowa. Wówczas będzie powykrzywiany. Należy jednak zadbać by obroża była dobrze dopasowana. Należy zapiąć obrożę na szyi psa. Następnie spróbować wsadzić dwa palce, jeśli się udało - obroża jest dobrze dopasowana.

obroża skórzana
     
Obroża skórzana jest obrożą ze skóry. Takie obroże są wytrzymałe i solidne. Rzadko się niszczą, co moim zdaniem jest dużą zaletą. Rodzajów obróżek skórzanych jest dużo. Można wyrobić na niej także rozmaite aplikacje takie jak ćwieki, imię psa czy obrazki.

obroża Dingo


obroża nylonowa

Nylonowe obroże są najbardziej popularne. Solidnie wykonane nie niszczą się szybko, są dostępne w różnych kolorach - są po prostu takie, jakie chcą ludzie.
obroża Rogz

obroża MacLeather (taką posiadamy)obroża zaciskowa

Takiego typu obroży jest dużo. Zaczynają się od materiałowych, przez materiałowo - metalowych i kończą na metalowych. Jak to działa? Gdy pies zacznie się ciągnąć na smyczy, obroża automatycznie się zaciska.

obroża zaciskowa Rozgobroża zaciskowa Rogzobroża łańcuszkowa


obroża kolczatkowa

Według mnie to niestety najgorsza "obroża". Jest zrobiona z metalu. W wewnętrznej stronie są kolce. W momencie kiedy pies ciągnie się na smyczy kolce wbijają mu się w szyje stopując jednocześnie ciągnięcie. Niestety to bolesne, ale psy wówczas stopują ciągnięcie w swoim celu. Psy są jednak bardzo sprytne i często uodparniają się na ból.


obroża kolczatka

obroża uzdowa

To bardzo dobre rozwiązanie, choć opinie są pozytywne jak i zarówno negatywne. W momencie, gdy pies się ciągnie, szarpiemy smyczą i pies dekoncentruje się na ciągnięciu. 

 

uzda Karusek

adresówka
szelki


szelki skórzane


szelki nylonowe Ami Play

szelki materiałowe Rogz

Smycze... Potrzebne niemalże każdemu psu dla bezpieczeństwa i właścicielowi dla kontroli zwierzaka. Kolejną sprawą jest wybór smyczy - jedni popierają kontrowersyjne smycze automatyczne inni nie popierają tego rodzaju smyczy. Do nauki chodzenia przy nodze, nadaje się jedynie smycz zwykła. Pamiętajmy - smycz nie służy do wybiegania psa, to przedłużenie ręki właściciela!

smycz automatyczna

smycz automatyczna taśma Flexi

smycz automatyczna linka Flexi


smycze zwykłe

Jestem ich fanką. Pozwala na zachowanie wobec psa kontroli i bezpieczeństwa. Poleca się je dla szczeniaków do nauki chodzenia przy nodze. smycz zwykła Rogz

Nie polecam popularnych koszy z wikliny, gdyż szczenię chętnie gryzie wiklinową plecionkę i może nałykać się odłamanych patyczków, uszkadzając sobie przy okazji jelita. Najlepsze są legowiska plastikowe, w rodzaju dużej owalnej miski, które wyścielamy kocykiem, lub łatwym do prania materacykiem, albo równie łatwe do prania w pralce legowiska gąbkowe.buda


ponton


plastik

zwyczajne posłanie

klatka

Dla naszego nowego pieska powinniśmy zakupić dwie miski - na karmę i na wodę. Dla spanieli zaprojektowano specjalne miski, które na górze zwężają się, nie pozwalając długim uszom Cockera "wchodzić" do jedzenia, a co za tym idzie, brudząc się. Moim zdaniem dla psów najlepszymi miskami są miski posiadające gumkę antypoślizgową, zapobiegającą przesuwaniu się misek. Dobrym pomysłem jest to żeby zakupić psu na wodę specjalną miskę posiadającą na górze rowki zapobiegające wylewaniu się wody przy piciu.miska dla długouchych


miska plastikowa Bastismiska ceramiczna Cat Dogmiski na stojaku

poidełko dla psaNie wolno zapominać, że należy odpowiednio dbać o szatę czworonoga. Do środków pielęgnacyjnych przyda się nam wiele rzeczy - szczotki, grzebienie, odżywki, szampony... 
     

szczotka Doggy Man

grzebień Oster
obcinarki do pazurów Show Tech
środek do czyszczenia uszu

szampon

Dodam tylko, że jeśli mam polecać szampon polecam szampony w postaci koncentratów (rozcieńczane 1:4) 100 % biodegradowalny - Bio Groom. Przyda się także szmatka lub ręcznik do wycierania brudnych po deszczowych spacerach łap. Jeśli decydujemy się na spaniela, warto kupić snoods.
Aby dbając o szczeniaka zapewnić mu bezpieczeństwo nie należy im dawać zabawek z gumy takiej jakimi bawią się dzieci. Dlaczego? Po pierwsze, guma ta jest miękka i łatwo się kruszy wówczas delikatny żołądek, po drugie jeśli macie w rodzinie dziecko czy rodzeństwo pies może sobie pomyśleć, że mu wolno bawić się zabawkami dziecka. Nie polecam także, ciągnięcia sznurków w wieku szczenięcym, gdyż to uszkadza uzębienie.


sznurek Trixie

piłki

zabawka do przeciągania / dummy Dingo

(mamy takie beżowe) ringo Trixie

zabawki dla psów myśliwskich Skinneeez

zabawki Kong

kula smakula Trixie (dostępna w różnych poziomach trudności)

dysk miękki Dog-O-Soar

pluszak

gryzak Zolux

Karm na rynku jest wiele. Mam swoich faworytów, zapewne jak każdy. Poza tym, sami zastanawiamy się nad BARF'em.

Acana

Hill's (taką karmę dostaje nasz pies)

Brit CareNie zapomnijmy o woreczkach na psie kupy. Za nieposprzątanie w miejscu publicznym po psie, grozi kara w postaci mandatu w wysokości 500 zł. Warto płacić, jeśli zebranie po psie trwa 10 sekund (i to nie zawsze) a nieczystości można wyrzucać do każdego publicznego kosza?
 Do nauki chociażby załatwiania się na dworze, warto kupić smakołyk, matę do czystości oraz kliker.


smakołyki Let's Bite (Vivat takie je)


smakołyki Maced

maty do nauki czystości w domu Beaphar Puppy Pads


kliker StarMark


torebka na smakołyki Animals


Godzina zero, jedziemy do hodowcy / schroniska, w czym przetransportować psa? Przed drogą do nowego domu psa się nie karmi, by uniknąć podczas podróży nie przewidzianych sensacji żołądkowych, dlatego warto uzgodnić z hodowcą / schroniskiem godzinę przyjazdu. Mamy przygotowany dla malucha kocyk bo pogoda podczas obioru szczeniaczka często bywa różna, a podróż długa. Jeśli wracamy do domu autem, a nie ma z nami drugiej osoby, która podczas podróży mogłaby zająć się szczeniaczkiem, warto przed podróżą zaopatrzyć się w transporterek w rodzaju klatki (są takie plastikowe i szyte z nieprzemakalnego materiału), by nasz maluszek bezpieczniej przetrwał podróż.
transporter szyty

transporter z plastiku
pas do samochodu dla psa
 
To mniej więcej tyle. Mam nadzieję, że komuś się przyda :)
* zdjęcia pochodzą z Google grafiki - starałam się większość artykułów podpisać nazwami marek, ale niestety nie zawsze była napisana nazwa produktu oraz firma. Zdjęcia więc, nie są moje.

3 komentarze:

  1. Bardzo treściwa i przydatna notka, w szczególności dla nowych właścicieli.
    Pozdr.


    www.sznaucer-klara.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. "W momencie, gdy pies się ciągnie, szarpiemy smyczą i pies dekoncentruje się na ciągnięciu." przyczepię się. Za kantarek (obrożę uzdową)nie można szarpać! Jeśli idziemy z psem, który ma kantarek i on zacznie ciągnąć to kantarek automatycznie zwróci pysk w naszą stronę i tym samym uniemożliwi ciągnięcie. Dlatego psy chodzące na kantarku nie ciągną. Szarpanie kantarkiem jest dla psa niezrozumiałe, niczego nie uczy a może zrobić krzywdę. Mam nadzieję, że wyjaśniłam ;)

    OdpowiedzUsuń